
Kaže naša poznata pjesma: „vratija se Šime, di je bija?…“ – I vratila se nama naša Viktorija nakon mjesec – za nju bajkovitih – dana provedenih na stručnoj praksi u vrhunskom restoranu Le Grand Puech u Mimetu, Provansa, Francuska.
Podsjećamo da je Viktorija osvojila međunarodnu stipendiju Mediterranean Womens Chefs koja osim novčane nagrade obuhvaća i stažiranje u trajanju od mjesec dana u Provansi, kod chefa Michela Basaldelle, instruktora u prestižnoj gastronomskoj školi Alaina Ducassea.



Da ne dužimo puno, evo Viktorijinih dojmova:
„U Mimetu mi je bilo kao da sam kod kuće ljudi su bili jako pozitivni veseli ali jedino sto mi je bilo malo teže to je bio jezik ali zahvaljujući mojim profesoricama francuskog i engleskog jezika (i malo mahanja rukama), uspjeli smo se sporazumjeti.
Rad u restoranu Le Grand Puech organiziran je u dvije smjene. Prva smjena je bila od 9:00-14:00 te druga smjena 18:00-22:00. Kolege su bile iz različitih dijelova svijeta pa čak i iz Indije a na sve nas pazio je chef Michel.
U restoranu se pokazuje poštovanje prema hrani, povezivanje s lokalnim namirnicama te se iznimno pazi da se što manje baca u otpad. Naučila sam puno novih specijaliteta, a vrhunac mog rada je bio u posjetu Marseillu gdje sam kuhala s poznatim kuharima za večeru od 200 ljudi te sam vidjela dodjelu Escoffiera – nagrada ugledne svjetske kuharske udruge Les Diciples Escoffier, organizacije koja promiče vrhunsku gastronomiju u cijelom svijetu.
Izuzetnu čast sam imala posjetiti restoran i probati jelo velike Georgiane Viou koja se proslavila na francuskom Masterchefu te 2015.god., i osvojila prestižni Trofej mladog talenta godine kojeg joj je dodjelio Gault&Millau. Michelin je potvrdio njene kulinarske vještine dodjeljujući prvu Michelinovu zvjezdicu njenom restoranu Rouge.
U obilasku prekrasne Provanse vidjela sam gdje se proizvode vrhunska vina te njihove poznate velike vinograde.
Ono što ću najviše pamtiti su dobri i pozitivni ljudi koju su se potrudili da mi sve ovo bude poput bajke.
Moj mentor chef Basaldella je jedan predivan veliki Chef koji cijeni svoj posao i trudi se da hrana koju on priprema prije svega bude ukusna, da se svidi gostu te ima jako puno respekta prema njoj. Najviše mi se svidjela njegova osobnost, toliko veseo i nasmijan sa svakim gostom rado popriča i upozna ga s povijesti tog jela ili vina i našali se s njima. U mojih mjesec dana provedenih kod njega, nisam vidjela niti jednog gosta koji je izašao iz njegovog restorana bez osmijeha na licu.
Moram vam priznati da mi se bilo jako teško odvojiti od tako velikog chefa i toliko dobrih ljudi. Nadam se da ću se jednoga dana kada završim školu i usavršim jezik moći vratiti i imati čast biti dio njihove priče i dio tima.“
A mi ćemo samo reći da nam je bila radost i zadovoljstvo biti dio prvih koraka, školovanja i odrastanja naše Viktorije.